Achievements of NCS students

 

S.no Game Level Date/Venue Student name / Team Place
1 Athletics

SDAT Divisional Level

4.07.2016

EBET Engg College, Tirupur

Vikram Saroj

Grade - VIII

GOLD    
2 Throw ball

Tiruppur Sahodaya

Divisional Level

16.07.2016

Nandha Sports Complex

U - 16 Boys

U - 14  Boys

U - 19 Girls

Winners

Runners

Runners

3 Skating

Tiruppur Sahodaya

Divisional Level
Nandha Sports Complex  

2 Silver

3 Bronze

4 Volley Ball

Tiruppur Sahodaya

Divisional Level
Little Kingdom Senior Sec School, Tiruppur

 U - 16 Boys

C. Sujith Grade X 

Best Player of the tournament

Winners
5 Athletics

Tiruppur Sahodaya

Divisional Level

Sri Venkateshwara Senior Sec School, Gopi

Under 10 Boys

Relay 4 x 100 mts - II Place

C.V.Jai Krishna  V

K.Kausik           V

S.Harisendhur   V

T.E.KavinPranav VI

Under 12 Girls

Relay 4 x 100 mts - III Place

S. Bavya Sri      V

R. Varunika      VI

R. Harini          VI

P. Srimathi Varshini    VII

Under 14 Girls

Shotput I Place

S.Senthamil Selvi    VIII

Shotput  III Place

Y.K.Hema    IX

Under 12 Boys

Relay 4 x 100 mts-I Place

A.P.Rajesh Kumar      IX

S.Yukesh                        X

S.V.Suganth Prabhakaran X

P. Vikram Saroj            IX   

P.Vikram Saroj       IX

1100mts     II Place

200mts        I Place

Long Jump  III Place

S.V.Suganth Prabhakaran X

High Jump     I Place

400mts         III Place

Under 16 Girls

Y.Imeya    X

Shotput        I Place

Disc Throw     II Place

Under 16 Boys

S.Krishna     X

High Jump III Place

Long Jump III Place

200mts       II Place

C.Sujith        X

U16 Boys Individual Championship

400mts     I Place

800mts     I Place

Shotput     I Place

Disc Throw  I Place

Under 19 Girls

Relay 4 x 100 mts - III Place

S.Poornima       XI

Abilaa               XI

A.P.Jaishree       XI

S. Subhiksha     XI

S.Poornima   XI

Shotput     I Place

Under 19 Boys

4 x 100 mts Relay     III Place

J.Vishnu              XI

J.Ashesh Noah     XI

S.Rohinth            XI

K.Hrithik              XI

J.Ashesh Noah       XI

Long Jump I Place

400mts      III Place

800mts      II Place

 17 Gold

5 Silver

18Bronze

6 Tennekoit

 

Tiruppur Sahodaya

Divisional Level

 Vedhantha Academy, New Tiruppur

 U-14 Boys Singles

 U-16 Boys Singles

 U-12 Girls Singles

 U-12 Girls Doubles

 U-14 Girls Singles

 U-14 Girls Doubles

Winners

Winners

Winners

Winners

Runners

Runners

 

 

 

 

 

 

 

 

024784